Mamă cu trei copii botezați în Credința Ortodoxă

Viața parohiei Iunie 10, 2015

Pe data de  7 iunie 2015, in Duminica „Tuturor Sfinților”, la biserica „ Sf. Dimitrie și Sf. Ilie ”  din localitatea Baranca, Comuna Cristinești, Protopopiatul Dorohoi, Județul Botoșani a avut loc un eveniment unic atât  în viața parohiei cât și a credincioșilor, care au asistat la Botezul unei mame împreună cu cei trei copii ai săi.

Slujba Sfântului Botez  a avut loc imediat după Sfânta Liturghie și a fost oficiată de Pr. Paroh Aroșoaie Alin - Constantin și de Pr. Ioan Adam de la parohia „ Învierea Domnului ” din Dorohoi, la care au luat parte și credincioșii.

Au mai fost situații în care copiii creștinilor aparținând cultelor neoprotestante au fost botezați în credința ortodoxă, însă, de această dată bucuria a fost deplină văzând că o mamă împreună cu cele două fetițe de 4, respectiv 2 ani și cu băiețelul de 3 luni au devenit membri ai Bisericii Ortodoxe și ai parohiei noastre.

Pr. Aroșoaie Alin - Constantin